Možnosti využitia voľného času

Reštaurácia Oravská izba    (500m)

priestor na príjemné posedenie pri vybraných špecialitách nefajčiarska reštaurácia, zariadená v drevenom štýle, priamo v penzióne, s kapacitou približne 45 miest. V jedálnom lístku nájdete široký sortiment jedál slovenskej a medzinárodnej kuchyne.  Jedálny lístok Oravskej izby  v pdf

 

 

Relaxačné služby Penziónu Severka  (500m)

infrasauna
fínska sauna
klasická masáž
masážny sprchovací box
perličková vaňa
vertikálne turbo solárium

Na objednávku zabezpečíme masérske, kozmetické, a pedikúrske služby.  

                                                                   Viac na: www.severka.sk

 

Wellness služny Hotel Tyrapol  (500m)

rehabilitacia

sauny

jacuzzi

fitnescentrum

súčasťou rekreačného centra hotela je plavecký bazén s rozmermi 15m x 5m s hĺbkou od 1,2m do 1,4m, vybavený modernou technológiou úpravy a filtrácie vody.                                                

                                                                   Viac na: www.tyrapol.sk/slov/hotel

 

 

Kostol sv. Anny  (500m)                                                                                                                                                            

Kostol je zasvätený podobne ako prvý farský kostol sv. Anne, patrónke kresťanských vychovávateliek a matiek. Je vytvorený v jedinečnom architektonickom štýle, v ktorom sa harmonicky spojili ľudové i štýlové prvky. Pôdorys kostola tvorí jednoramenný kríž. Jeho dĺžka je 47 metrov, šírka hlavnej lode 10 metrov, výška veže 37,8 m, výška kríža na veži 1,6 m. Kostol má šindľovú sedlovú strechu. Na severnej strane na boku je umiestnená veža, ktorej strecha je ihlanovitého tvaru, v strede zalomená. Krov veže je vytvorený hviezdicovou väzbou. Vo veži sú umiestnené 4 zvony.

                                                                   Viac na: www.oravskalesna.fara.sk

 

Miestna hvezdáreň  (1 km)

Hvezdáreň s najväčším astronomickým ďalekohľadom na Orave má amatérsky astronóm Mojmír Murín z Oravskej Lesnej. Zrkadlo jeho ďalekohľadu má priemer 610 mm. Okrem toho má aj ďalekohľady s menším priemerom. „Na niektoré pozorovania je vhodnejší menší ďalekohľad, pretože je pohotovejší, mobilný a jeho zorný uhol je väčší,“ hovorí. Ten 610 milimetrový je podľa jeho slov ťažkopádnejší. Je to kolos, ktorý má asi 300 kg. Je postavený na osobitnom pilieri, aby sa chvenie budovy, kde je osadený, neprenášalo na ďalekohľad.

 

 

 

 Oravská lesná železnica  (7 km)                                                                                                                                

ysucko-oravská lesná železnica bola úvraťová železnica patriaca medzi najvýznamnejšie lesné železničné trate na Slovensku. Vznikla v roku 1926 dobudovaním spojovacieho úvraťového medzi existujúcou Kysuckou lesnou železnicou (Oščadnica – Chmúra) a Oravskou lesnou železnicou (Lokca – Erdútka). Spojenie vzniklo výstavbou spojovacej trate na úseku Erdútka – Chmúra. Po spojení dosiahla celková dĺžka trate vyše 110 km, z toho 61 km hlavnej trate, zvyšok tvorili odbočky. Od roku 1991 je ako technická pamiatka vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku SR.

                                                                                                       

                                                                   Viac na: sk.wikipedia.org/wiki/Kysucko-oravská_lesná_železnica

 

Slovenský orloj v Starej Bystrici  (22 km) 

Šesť bronzových plastík, ktoré sú umiestnené vo výklenkoch orloja: z najstaršieho obdobia je to knieža Pribina, kráľ Svätopluk, z 19. storočia sú to kodifikátori slovenského jazyka Anton Bernolák a Ľudovít Štúr, z 20. storočia je to Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka. V rámci historických postáv 19. a 20. storočia bol úmysel autorov vybrať po dve postavy z prostredia katolíckeho a po dve z prostredia evanjelického. Pozoruhodnosťou je taktiež vyobrazenie Pribinu s mečom v ruke a kráľa Svätopluka s kráľovskou korunou, ako kráľa starých Slovákov. Všetkých šesť plastík bolo odliatych z bronzu v ateliéri Tri kamene v Stupave.

                                                                  Viac na: www.starabystrica.sk

 

Slanický ostrov umenia Námestovo  (35 km)

V prekrásnej prírodnej scenérii Slanického ostrova umenia uprostred Oravskej priehrady sú lokalizované stále expozície tradičného ľudového umenia zo zbierok Oravskej galérie. Z piatich osád, ktoré navždy zmizli pod vodou priehrady v r. 1953 sa ako ostrov zachovalo iba návršie s barokovým kostolom a kalváriou, ktoré kedysi tvorilo dominantu obce Slanica. O niekoľko rokov vznikla myšlienka vytvoriť trvalé expozície Oravskej galérie, ktoré boli otvorené v rokoch 1971 – 1973. V interiéri kostola s fasádou z obdobia klasicizmu je nainštalovaná expozícia „Tradičná ľudová plastika a maľba“ a v exteriéri ostrova vzniklo lapidárium „Oravskej kamenárskej tvorby 18. a 19. storočia“. V bývalej hrobke sa nachádza expozícia histórie zatopených obcí a budovania Oravskej priehrady.

 

                                                                  Viac na: www.skonline.sk/muzeum.php?id=601

 

Oravský hrad  (38 km)

Oravský hrad možno nazvať „orlím hniezdom“ vybudovanom na vysokej skale nad okolitou krajinou a jeho vznik potvrdzuje aj listina z roku 1241. Počas storočí prešiel Oravský hrad rukami mnohých majiteľov, až nakoniec v roku 1800 vyhorel. Oravský hrad je jedným z najpríťažliveších hradov na Slovensku s tromi vstupnými bránami s tunelom, pod ktorým sa nachádza spleť sprístupnených podzemných chodieb. Obľúbené sú jeho nočné strašidelné prehliadky a rôzne divadelné predstavenia. V priestoroch hradu sídli Oravské múzeum s archeologickými, prírodovenými, etnografickými či historickými expozíciami. 

                                                                   Viac na: www.skonline.sk/hrad.php?id=39